Gramática

De Wikibooks
Saltar a navegación Saltar a la gueta

L'artículu

Determinaos: el, la, lu / los, las, los

Indeterminados: un, una / unos, unas

La contraición del artículu

PA: pal

CON: col /conu, cola/cona, colu/conu; colos/conos, colas/conas

POR/PUR: pol, pola; polos, polas

EN: nel/nu, na, un; nos, nas


Col indefiníu TOU (tou, toda, too/tou; toos/tous, todas: tol, tola, tolu; tolos, tolas

Col artículu indefiníu:

EN: nun, nuna, nunu; nunos, nunas


El nome

El xéneru de los sustantivos

De xéneru masculín son los siguientes sustantivos: El llabor, el sal, el miel, el llume, el sartén, l´ubre, el cal, el gripe, l'esgilu, el millu

De xéneru femenín son: La canal, el calor, l'anfiler, la pantasma, la ponte, la coñá, la utre, la blima, la vinagre, la zreisal, la moural

Sustantivos que puen sere masculinos ou femeninos ensin cambiu de significáu: El sangre / la sangre, el mar / la mar, el cacagüés / la cacagüés, el lleite / la lleite, el llargor / la llargor, el mazanal / la mazanal, el pumar / la pumar


El númberu de los sustantivos

El morfema de plural ufierta cuatru posibilidaes: -S, -AS, -OS, -NES

(1) Formante -S: en deillas pallabras que terminan en -E, en diptongu ou triptongu acabáu en -I, ou singular en vocal tónica: el monte llibre - los montes llibres, fonte - fontes, rei - reis, llei - lleis, esquí - esquís

(2) Formante -AS: en deillas pallabras que en singular finan en -A (masculinas y femeninas), en pallabras acabadas en consonante, y en pallabras con singular en vocal tónica: lloba - llobas, cura - curas, socialista - socialistas, animal - animales, canal - canales, llagar - llagares

(3) Formante -OS: en deillas pallabras con singular en -U, -O, -ÍN, -ÁN, -ÓN, ou n'axetivos en -Z: deu - deos, amigu - amigos, auto - autos, camín - caminos

(4) Formante -NES: namái en deillos sustantivos cultos: orixe - orixenes, resume - resúmenes, virxe - vírxenes

El verbu

Conxugación regular


Indicativu

-ARE

Llionesverbos.JPG

-ERE


Pres.: com-o com-emus/-amos Imperf.: com-ía com-íamus

       com-es com-edes/éis              com-ías  com-íades/íais
       com-e   com-en                   com-ía    com-ían


Indef.: com-í com-iemus Plusc.:com-iera com-iéramus

     com-iesti  com-iéstis                com-ieras  com-iérades/-iérais
     com-iéu   coml-ioren/ionun           com-iera    com-ieran


Fut.: com-eréi com-eremus Cond.: com-ería com-eríamus

    com-erás  com-erédes/-eréis        com-erías  com-eríades/-eríais
    com-erá    com-erán                com-ería    com-erían


-IRE


Pres.: abr-o abr-imus/-imos Imperf.: abr-ía abr-íamus

       abr-es abr-ides/íis              abr-ías  abr-íades/íais
       abr-e   abr-en                   abr-ía   abr-ían


Indef.: abr-í abr-imus Plusc.: abr-i(e)ra abr-ii(é)ramus

     abr-iesti  abr-istis                abr-i(e)ras  com-i(é)rades/-i(é)rais
     com-iu    abr-ioren/ionun           abr-i(e)ra    abr-i(e)ran


Fut.: abr-iréi abr-iremus Cond.: abr-iría abr-iríamus

    abr-irás  abr-irédes/-iréis        abr-irías  abr-iríades/-iríais
    abr-irá    abr-irán                abr-iría    abr-irían



Subxuntivu


-ARE


Pres.: fal-e fal-emus/-amos Imperf.: fal-ase fal-ásemus

        fal-es   fal-edes/éis             fal-ases  fal-ásedes/éis
        fal-e    fal-en                   fal-ase    fal-asen


-ERE


Pres.: com-a com-amus/-amos Imperf.:com-iese comiésemus

       com-as com-ades/áis              com-iese  com-iesedes/iéseis
       com-a   com-an                   com-iese   com-iesen


-IRE


Pres.: abr-a abr-amus/-amos Imperf.: abr-i(e)se abr-í(e)semus

       abr-as abr-ades/-áis             abr-i(e)ses abr-í(e)sedes/-éis
       abr-a  abr-an                    abr-i(e)se  abr-i(e)sen


Imperativu


-ARE fal-a fa-lái/-ade

-ERE com-i com-éi/-ede

-IRE abr-i abr-íi/-ide